Co zrobić, gdy transakcja w bitcoinie nie została potwierdzona?

Co zrobić, gdy transakcja w bitcoinie nie została potwierdzona?

Taka sytuacja może się zdarzyć każdemu, kto ustalił za niską prowizję transakcyjną. Nie trzeba się jednak obawiać, że środki w bitcoinie zostały na trwałe przyblokowane i nie dotarły pod wysłany przez nas adres.

Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Kilka rzeczy możemy jednak zrobić, ale trzeba podjąć je w odpowiedniej kolejności.

Na początku muszę odwołać się  do podstaw funkcjonowania transakcji w BTC. Jeżeli ich jeszcze nie poznaliście, musicie obejrzeć 20 i 22 lekcję kursu BTC od zera.

Czemu transakcja bitcoin utknęła?

Prowizje transakcyjne stanowią wynagrodzenie dla górników, którzy w zależności od ich wysokości, dokonują wyboru transakcji i dołączają je do kolejnych bloków transakcji. Wiadomo, że górnicy w pierwszej kolejności wybierają te transakcje, którym nabywcy ustawili wyższe prowizje.

Jeżeli prowizja jest zbyt niska, górnikom nie opłaca dodawać do najbliższych bloków takich transakcji z niską prowizją. Może być jednak tak, że w miarę upływu czasu wasza transakcja pojawi się w końcu w jednym z nadchodzących bloków. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, poczekać na zmianę sytuacji. Na stronie bitcoinfees.earn.com możecie sobie sprawdzić,  ile na chwilę obecną trzeba poczekać przy ustaleniu stawki satoshi za jeden bajt.

Czytaj więcej: TOP 5 instytucjonalnych inwestorów w Bitcoina

Za niska prowizja transakcyjna… Co zrobić?

Jeżeli macie cierpliwość i możecie poczekać, poczekajcie 72 godziny. Czemu tyle? Dlatego, że w tym czasie niepotwierdzone transakcje przejdą do tzw. mempoola – takiej poczekalni dla transakcji. Prowadzi ją każdy węzeł bitcoina. Zazwyczaj transakcje usuwane są z mempoola do 3 dni, jeżeli dalej są niepotwierdzone. Jeśli w tym czasie wasza transakcja nie przejdzie, zostanie usunięta i środki wrócą do was.

Sprawdź teraz: Jak działa Bitcoin i Czym jest Bitcoin

Replace by Fee – zmiana niepotwierdzonej transakcji na inną

Możecie również skorzystać z opcji Replace by Fee, która polega na zamianie niepotwierdzonej transakcji w poczekalni (mempoolu) na inną, która ma wyższą prowizję i posiada przynajmniej jeden input (wspólne wejście). Dzięki temu przeprowadzicie swoją transakcję, ustawiając zbyt niskie fee. Opcja jest dostępna w większości portfeli, również w portfelach Samourai Wallet oraz Green Bitcoin Wallet.

 Akceleratory transakcji

Jeżeli chcecie dopłacić, skorzystajcie z darmowego akceleratora płatności. Musicie w nim podać ID waszej transakcji. Jego działanie polega na tym, że korzystając z konkretnej liczby węzłów, transakcja ponownie trafia do mempoola.

Może to wam pomóc, chociaż skuteczniejszą metodą jest replace by fee. Jeżeli zdecydujecie się na skorzystanie z darmowych akceleratorów, nie powinniście przyśpieszać transakcji niezatwierdzonej zbyt często. Należy to zrobić co kilka albo kilkanaście godzin. Na chwilę obecną polecam wam dobry serwis tego typu bitaccelerate.com.

Czytaj więcej: Top 4 Kraje z niskimi podatkami od kryptowalut, Bitcoin

Trzecia metoda: Child Pays for Parent

Można również skorzystać i z trzeciej metody poradzenia sobie z niepotwierdzoną transakcją. Nazywa się ona Child Pays for Parent. Sprowadza się ona do wykonania kolejnej transakcji, takiej, w której ustawiona została wyższa prowizja. Górnicy rozłożą ją na dwie transakcje, na tę z wyższą prowizją i drugą, która utknęła.

Kolejną transakcję wykonuje się wykorzystując wyjście UTXO (output). Żeby górnicy mogli potwierdzić transakcję child, muszą w pierwszej kolejności dodać do bloku transakcję typu parent, czyli tę, która miała za niskie fee. Metoda Chil Pays for Parent jest dostępna w większości portfeli. Zawarte są w nich także propozycje optymalnej wysokość prowizji transakcyjnych. A jak wybrać godny portfel opowiem wam w następnym odcinku kursu.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Niszowe i obiecujące popularne Kryptowaluty

Next Post

Prowizja transakcyjna w bitcoin – po co istnieje i jak ją wyliczyć?

Related Posts