Dlaczego Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą?

Dlaczego Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą?

Bitcoin posiada w branży rozpoznawalność, która dała mu przewagę już na starcie nad innymi kryptowalutami. Liderującej pozycji Bitcoina nie zmieniły kolejne projekty oparte na tej technologii.

Czy altcoinom uda się zmienić coś w tej kwestii? Jest to mało prawdopodobne, ze względu na sporą popularność, jaką cieszy się BTC. Bitcoin znajduje się najdłużej na rynku, co przekłada się na jego pozycję dominującą, czego, póki co żaden altcoin nie jest w stanie uczynić. Świat kryptowalut w głównej mierze opiera się właśnie na Bitcoinie, gdy większość użytkowników poznaje świat waluty wirtualnej przez BTC, a dopiero później słyszy o pozostałych walutach. Te jednak nie zawsze są już tak przyciągające jak Bitcoin na początku.

Bitcoin liderem z wielką przewagą nad innymi kryptowalutami

Choć rynek kryptowalut posiada także inne coiny, które zarówno pod względem oferowanych możliwości (skalowalność czy unikatowość zastosowań) mogą pod tym względem przewyższać Bitcoina, to nie są one tak rozpoznawalną marką jak samo BTC, a to przeważa gdy na rynku kryptowalut pojawiają się nowi inwestorzy. Ci nierzadko nie mieli wcześniej do czynienia z technologią odpowiadającą danej walucie oraz z samym inwestowaniem w kryptowaluty. Ich wybór pada więc na Bitcoina, gdyż jest on najbardziej znany.

Lider oraz cała reszta kryptowalut

Rola, jaką posiada Bitcoin, jest wyjątkowa. Widać to przeważnie w coraz liczniejszym gronie osób dołączających do inwestowania w kryptowaluty. Żadna inna też nie może cieszyć się takim uznaniem co Bitcoin, co tylko pokazuje, jak ważna jest pozycja Bitcoina w wprowadzaniu w ten świat. Ta rozpoznawalność ma też negatywne skutki i często przejawia się w dołączaniu osób nastawionych wyłącznie na szybki zysk.

Czytaj więcej: Jak zrobić portfel papierowy dla bitcoina?

Bitcoin to także rola, którą musi sprostać sam sobie. Ludzie często sugerują się opiniami innych, wybierają to co większość, szukają korzyści tam gdzie inni. Wybierają najlepsze restauracje czy wyjątkowe usługi na podstawie masowego ruchu. Podobnie rzecz ma się z Bitcoinem. Im więcej ludzi mówi o Bitcoinie, tym jego rozpoznawalność ulega zwiększeniu. Każdy pragnie w ten sposób osiągnąć zysk.

Pieniądz bez odgórnej kontroli

Przy bliższej ocenie Bitcoina należy też nadmienić jego wartość jako waluty zdecentralizowanej. Nie jest ona odgórnie kierowana przez jednostkę lub organ, co sprawia, że pozostaje niezależna od wpływów instytucji finansowych czy rządów państw. To wyjątkowy plus w kwestii wolności, prywatności i niezależności walut, co tylko pokazuje przykład Satoshi Nakamoto, twórcy Bitcoina, którego tożsamość nadal pozostaje niewiadomą.

Sprawdź również: Działające Kraniki Kryptowalut 2022 Lista kraników Bitcoin

W Bitcoinie twoje konto definiuje własny portfel kryptowalut. Portfel jest zablokowany dwoma kluczami – publicznym i prywatnym. Ten drugi służy jako PIN. W tej sytuacji wyłącznie posiadać klucza prywatnego może decydować o dostępnie do środków, ich czasowym zablokowaniu lub operacjach w portfelu. Działa to inaczej niż w przypadku banków, które poprzez odgórne zarządzanie mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na operacje na koncie.

Jakie altcoiny mają szanse wyprzedzić bitcoin?

Czy altcoiny są równie intrygujące? To zależy od przyjętej strategii waluty. Korzystające z mechaniki blockchain waluty, opierają się na zaufaniu, czyli bezpieczeństwie, skalowalności oraz – tak samo jak BTC – decentralizacji. Nie zawsze jednak jest to możliwe do uzyskania całościowo. Przykładowo Ether, najbardziej rozpoznawalny zaraz po Bitconie wspiera decentralizację i bezpieczeństwo, na czym na tę chwilę traci skalowalność.

Warto wiedzieć: TOP 5 instytucjonalnych inwestorów w Bitcoina

Na niekorzyść altcoinów może przemawiać powiązane z ich autorami. Rynek zareagowałby negatywnie, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Bitcoina SV, kiedy to Craig Wright oznajmiał, że jest w posiadaniu kluczy do fortuny zgromadzonej w Bitcoinach, tym samym uzależniając kursy BSV od nastroju, jaki wówczas panował wokół społeczności tej waluty. Bitcoin nie posiada takiej osoby, która byłaby w stanie zachwiać wahaniami kursów. Tej cechy z pewnością altcoinom brak.

Czy Bitcoin to najlepsza dostępna kryptowaluta?

Ma na to wpływ kilka czynników. Bitcoin co prawda zyskuje w szerszym zakresie, lecz nie ma aż tak dużego zaplecza technologicznego, jak mają inne kryptowaluty, w tym altcoiny. Nie ma to jednak wpływu na całościowy obraz, jakim jest spora rozpoznawalność Bitcoina i jego głównej roli w kwestii dalszego rozwoju rynku kryptowalut.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Czym jest kryptowaluta Bitcoin Cash i ryzyko z nią związane?

Next Post

Pierwsze kroki z kupowaniem Bitcoin w Polsce

Related Posts