Jak ochronić się przed scamami rynku kryptowalutowego?

Jak ochronić się przed scamami rynku kryptowalutowego?

Rosnąca cena Bitcoina sprawia, że coraz więcej osób interesuje się tym, jak na nim zarobić.

Niestety licho nie śpi i wraz z powolnym wzrostem popularności Bitcoina, rośnie też w sieci liczba scamów i oszustw, których celem jest zarobienie pieniędzy na początkujących i niczego nieświadomych internautach. Jak chronić się przed takimi projektami i jak wśród dobrych firm rozpoznać te, które z rzetelnością nie mają nic wspólnego?

Ocena ryzyka w projektach kryptowalutowych

Zanim zdecydujemy się na działanie w konkretnej firmie powiązanej z kryptowalutami przeprowadźmy samodzielny, głęboki research danego tematu. Co to znaczy? Krótko mówiąc: sprawdźmy wszystko, co jest z nim związane, atuty, wady, nazwiska które za tym projektem stoją, domenę internetową oraz co ważne: prawdziwość informacji, które przekazują nam twórcy danej firmy. Branża kryptowalut jest mocno podatna na wysyp oszustów i nie zawsze to, co firmy podają w pięknym opakowaniu, rzeczywiście takie jest.

Twórca Ethereum, czyli drugiej najbardziej popularnej kryptowaluty świata – Vitalik Buterin powiedział kiedyś, że na rynku kryptowalut istnieje ledwie kilka dobrych pomysłów, bardzo wiele złych i… najwięcej oszustw. I niestety jest to prawda. Aktualnie wg danych Coinmarketcap istnieje ponad 5000 różnych kryptowalut. A liczy się ledwie kilka. Cała reszta jest często nieudolną próbą pozyskania kapitału od ludzi napędzonych wizją cudownych zysków i niebotycznych pieniędzy, których i tak nigdy nie zobaczą.

Czytaj dalej:

Co chcą zyskać kryptowalutowi scamerzy?

Podstawowym celem większości firm, które śmiało można nazwać scamami jest po prostu zarobienie pieniędzy na ludzkiej naiwności. Firma tworzy kryptowalutę, dopisuje do niej cudowną wizję przyszłych zysków i rzeczy, które dzięki tej krypto ma rzekomo rozwiązać. Ludzie “kupują” bajkę, inwestują swoje ciężko zarobione pieniądze, a następnie firma znika lub mówi wprost “Nie udało nam się”.

Zobacz również: Boty do handlu kryptowalutami w 2022 r. – Warto współpracować?

Drugim celem jest wyłudzenie od użytkowników danych osobowych, które później mogą być wykorzystane do sprzedaży innym firmom. Dane osobowe są dzisiaj jednym z najcenniejszych walorów internetowych i po zakup szczegółowych danych ustawiają się często kolejki klientów z nielegalnych rynków. Zanim więc podasz w jakimkolwiek kryptowalutowym projekcie swoje dane, upewnij się czym taki projekt się zajmuje.

Nie czytaj planu marketingowego, który pokaże Ci wizję zarobków, jakie możesz osiągnąć jeśli będziesz projekt promował. Skup się raczej na jego aspektach technicznych, white paper i rzeczywistej wartości, jaką w przyszłości może mieć dana kryptowaluta. Jeśli dobry jest wyłącznie jej plan zarobkowy, to skończy ona na dnie szybciej niż myślisz. Firmy, które bazują tylko na dawaniu prowizji ludziom za naganianie do korzystania z ich usług innych ludzi – nie mają tak naprawdę niczego do zaoferowania.

Sprawdź więcej: Bitcoin a Ethereum – Sprawdź różnice

Analizuj projekty zanim wpłacisz pieniądze

To podstawowa zasada dające szansę na zarobienie na rynku kryptowalut. Dokładna analiza firmy i sprawdzenie wiarygodności jej twórców, to klucz do sukcesu. Odpowiedz sobie również na kilka pytań. Co nowego ma wprowadzić dana kryptowaluta i czy czasem 1000 innych nie zajmuje się już tym samym? Do czego ma być wykorzystana? Na jakiej podstawie oceniasz jej potencjał? Jakie idą za nią aspekty techniczne? Czy firma nie daje podejrzanie dużo pieniędzy za jej promowanie i marketing?

Czytaj więcej: Inwestowanie w konopie na eToro [Wprowadzenie]

Dwa razy pomyśl zanim zainwestujesz swoje pieniądze w coś, co wygląda z góry ja sprytnie przygotowane oszustwo.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Prowizja transakcyjna w bitcoin – po co istnieje i jak ją wyliczyć?

Next Post

Microsoft rozpoczął walkę ze złośliwym oprogramowaniem, które kopie kryptowaluty

Related Posts