NFT co to jest i jak zarobić? Gdzie kupić? - KryptoPay

NFT co to jest i jak zarobić? Gdzie kupić?

O zdjęciach NFT mówi się obecnie na każdym kroku, promują je polscy celebryci, interesują się nimi zwykli użytkownicy, a same tokeny NFT mogą przynieść ich właścicielom milionowe zyski. Proste przykłady tego zjawiska są znane od dawna – token NFT z pierwszym tweetem w historii Twittera autorstwa założyciela Jacka Dorsey’a został sprzedany za prawie 3 miliony euro, a słynny na całym świecie latający gif Nyan Cat poszedł pod młotek za 600 tysięcy dolarów.

Co to jest NFT?

Zacznijmy od prostej analogii, którą każdy może zrozumieć. Wyobraź sobie, że kupujesz mieszkanie. Informacja o zakupie trafia do rejestru publicznego, gdzie zapisuje się dane nowego właściciela mieszkania, datę transakcji, dane mieszkania oraz własne dane. To jest właśnie to, co robi NFT.

NFT to skrót od Non-fungible token, czyli po prostu niewymienny token. NFT po raz pierwszy pojawiły się w 2017 r. na platformie blockchain Ethereum. To prawda, w przeciwieństwie do bitcoina, ehteru i innych kryptowalut, NFT jest unikalnym przedmiotem z własną, niezrównaną ceną.

Pamiętasz nasz przykład z mieszkaniem? Wpis w rejestrze publicznym dotyczący sprzedaży mieszkania jest również niepowtarzalny, a samo mieszkanie można wycenić na dowolną kwotę. Inna sprawa, że kupujący musi się zgodzić na Twoją cenę i dopiero wtedy transakcja zostanie zawarta. To samo odnosi się do NFT. Poświadcza on, że obiekt w przestrzeni cyfrowej należy do użytkownika. I tak jak w przypadku mieszkania, można je sprzedać każdemu za dowolną cenę. Dokładniej rzecz ujmując, w większości przypadków nie sprzedaje się samego obiektu, a jedynie unikatowy token, który się do niego odnosi.

Do czego służą tokeny NFT?

Tokeny niewymienne nie mogą być dyskretnie zamieniane, dzielone lub zastępowane. System nadaje się do zabezpieczania praw do unikalnego obiektu – dzieła sztuki, nieruchomości, artefaktu w grze komputerowej.

Kupując token NFT, użytkownik uzyskuje certyfikat do utworu. Samo dzieło nie jest nigdzie przenoszone. Znajduje się on w pamięci masowej bezterminowej (IPFS). Certyfikat ten to w zasadzie wiersze kodu, które potwierdzają, że to właściciel tokena jest właścicielem oryginalnej kopii obiektu. Token NFT porównuje się do obrazu, który może należeć do galerii, muzeum lub osoby prywatnej, ale widzowie mogą go zobaczyć w katalogu lub na wystawie.

Co można sprzedać w formie NFT?

Praktycznie wszystko. Muzyka, obrazy, teksty, filmy, modele 3D – czyli każdy produkt cyfrowy, który uważa się za unikalny. Szczególną uwagę na NFT zwracają kolekcjonerzy (kto inny jak nie oni poszukuje unikatowych przedmiotów), gracze (zainteresowani przedmiotami z gier: skórkami, bronią, kartami handlowymi itp.), a także artyści i miłośnicy sztuki.

Piosenkarka Grimes (matka chłopca o imieniu “X AE A-XII”, dziecka Elona Muska) sprzedała swoje rysunki w formacie NFT za 5,8 miliona dolarów. W Polsce Doda sprzedała swoje ciało w formie 400 tokenów NFT.

Utworzyłem narzędzie NFT. Co mam teraz zrobić?

Istnieje wiele rynków, które współpracują z NFT. Niektóre z nich są wysoce wyspecjalizowane i różnią się pod względem kategorii sprzedawanych przedmiotów: niektóre dotyczą wyłącznie gier wideo, inne – sztuki cyfrowej.

Wśród nich warto wymienić OpenSea, Rarible i SuperRare. Serwisy pobierają opłatę w eterze (nazwa jednostki wymiany kryptowaluty Ethereum, która posłużyła za podstawę do stworzenia tokenów NFT). Opłaty są różne, ale zwykle wynoszą kilkadziesiąt dolarów. NFT kupisz także na platformie NFT CODE, gdzie minimalny depozyt wynosi zaledwie 250 USD.

Czy NFT ma przyszłość?

Rynek tokenów NFT rozwija się niezwykle szybko, a technologia i infrastruktura blockchain uległy w ciągu ostatnich kilku lat znacznym zmianom. Jednak do dziś pozostaje wiele pytań dotyczących tego, na jakich zasadach może (i powinien) działać rynek NFT oraz w jakich obszarach można stosować niewymienne tokeny.

Na przykład, jednym z potencjalnych przyszłych zastosowań NFT jest zapisywanie unikalnych dokumentów w blockchainie. Dzięki niezawodności blockchaina dyplomy, certyfikaty i różne dokumenty mogłyby być wydawane w formacie NFT, co potencjalnie pomogłoby wyeliminować ryzyko fałszerstwa. NFT prawdopodobnie będzie miało (i już ma) pewien wpływ na formaty tworzenia i dystrybucji treści, obiektów kreatywnych i dzieł sztuki.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Yuan Pay Group – Opinie Rejestracja Platforma Inwestycyjna

Next Post

Anon System – Opinie Rejestracja Platforma Inwestycyjna

Related Posts