Rosja planuje zastąpić Swift własnym systemem płatniczym - KryptoPay

Rosja planuje zastąpić Swift własnym systemem płatniczym

Wynikiem ataku Rosji na Ukrainę są międzynarodowe sankcje, nałożone na agresora. Jednym z ich elementów, rzutującym na stan całej rosyjskiej gospodarki, jest blokada płatności wykonywanych za pomocą międzynarodowego systemu Swift. Odpowiedzią na to ma być nowa platforma transakcyjna, oparta na blockchainie.

Za jej powstanie odpowiada grupa Rostec, rosyjska organizacja, związana z kołami rządowymi, zajmująca się nowoczesnymi technologiami. Prowadzone przez nią prace mają doprowadzić do uniezależnienia Moskwy od zagranicznych systemów płatniczych, bazujących na tradycyjnych rozwiązaniach technologicznych.

Płatności nowym sposobem

Podstawowy cel tej platformy jest bardzo prosty: ma ona umożliwić płatności za towary importowane w rublach. Docelowo rozwiązanie to może być również udostępniane innym państwom. W ten sposób rosyjski import i eksport mógłby w całości (lub w dużej części) opierać się na systemie, niezależnym od zagranicznych operatorów. Płatności można by wówczas dokonywać zarówno w rublach, jak i w walutach innych krajów.

Czytaj więcej: eKrona Czy Warto?

Projekt, oficjalnie nazwany CEELS, oparty jest na technologii blockchain, a jego struktura bazuje na systemie księgi rozproszonej. Za jego rozwój odpowiada Nowosybirski Instytut Systemów Oprogramowania (NIPS), powiązany ściśle ze wspominaną już Grupą Rostec. Platforma oferuje klientom szereg funkcji. Oprócz obsługi wymiany handlowej na skalę międzynarodową może być przykładowo użyta do tworzenia portfeli, służących do przechowywania kryptowalut.

Czy Rosja zalegalizuje kryptowaluty?

Wiele informacji, dochodzących z Rosji, zdaje się bowiem wskazywać, że kraj ten ma zamiar podjąć kroki w celu uczynienia kryptowalut aktywami, podlegającymi opodatkowaniu. Utworzenie systemu płatności, bazującego na blockachainie, może być pierwszym krokiem do wprowadzenia tych środków również do prowadzonego przez ten kraj wymiany handlowej.

Sprawdź również: Jak działa Bitcoin i Czym jest Bitcoin

Wynika to między innymi z wypowiedzi wysoko postawionych przedstawicieli rosyjskiego banku centralnego. Jego urzędnicy stwierdzili już publicznie, że w zasadzie nie widzą przeciwwskazań do używania tego typu środków płatniczych w celu finalizacji transakcji międzynarodowych.

Czytaj więcej: Bitomaty w Polsce jak z nich korzystać

Może to, w połączeniu z uruchomieniem wspomnianej wyżej platformy CEELS, świadczyć o zupełnie nowym podejściu moskiewskich władz do technologii, pozwalającej na obrót kryptowalutami i przechowywanie ich. W warunkach wojny i kolejnych sankcji mają one umożliwić funkcjonowanie rosyjskiej gospodarki w sposób, zbliżony do wcześniejszego. Trudno jednak obecnie oceniać, jakie będą efekty tych kroków.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Spekulant Rafał Zaorski zrealizował stratę 9 mln złotych

Next Post
Bitcoin Time

Bitcoin Revolution – Opinie Rejestracja Platforma Inwestycyjna

Related Posts